Syndrom stopy cukrzycowej (SSC)
Osoby chore na cukrzyce są narażone na liczne powikłania choroby podstawowej, takie jak udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, choroby tętnic obwodowych, retinopatia, nefropatia i neuropatia cukrzycowa, a także właśnie stopa cukrzycowa.
Zmiany o charakterze stopy cukrzycowej rozwija 6-10% chorych na cukrzycę.
Często pierwszymi objawami zespołu stopy cukrzycowej są mrowienia i drętwienia, wynikające ze zmian w nerwach stopy. Z czasem pojawiają się obrzęki, przebarwienia skóry i zmiany troficzne paznokci. Stopy stają się suche i podatne na urazy, powstają małe, trudno gojące się ranki, liczne odciski i modzele.
Zmiany naczyniowe (angiopatia cukrzycowa)
Neuropatia cukrzycowa
Zmiany skórne
W zależności od tego czy przeważają zmiany związane z degeneracją nerwów czy naczyń, wyróżnić można stopę cukrzycową niedokrwienną lub neuropatyczną. Jeśli oba procesy, tj. uszkodzenie nerwów i naczyń postępują równolegle, mówimy o stopie niedokrwienno-neuropatycznej.
Zakażenia
Powszechne jest też powstawanie owrzodzeń, które najczęściej formują się w miejscach największego nacisku stopy na podłoże, a więc na opuszce stopy i pod dużym palcem. Niewłaściwie lub nieskutecznie leczone, mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian penetrujących nawet do kości i do konieczności amputacji.
Kliniczne stadia zaawansowania rozwoju stopy cukrzycowej
0 = zagrożenie wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej
1 = powierzchowne owrzodzenie
2 = owrzodzenie głębokie, drążące do mięśni i stawów
3 = dalsze pogłębienie owrzodzenia, zapalenie kości i szpiku kostnego
4 = miejscowa zgorzel palców
5 = zgorzel stopy i posocznica
Amputacja
Profilaktyka wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej
Ponadto należy dbać o prawidłowy poziom cholesterolu, gdyż jego podniesione stężenie także przyczynia się do uszkodzenia naczyń i zaburzeń w przepływie krwi. Konieczne jest także całkowite zaprzestanie palenia tytoniu (palenie uszkadza śródbłonek naczyniowy i przyspiesza twardnienie ścian naczyń krwionośnych).
Ważne jest również leczenie nadciśnienia tętniczego, którego wartości u osób z cukrzycą nie powinny być wyższe niż 110/70 mmHg.
Kluczowe znaczenie ma także odpowiednia higiena.