Nadpotliwość stóp

Pocenie się jest normalną funkcją fizjologiczną organizmu, gdy temperatura otoczenia jest wysoka, a także w przypadku zdenerwowania, przestraszenia, zaniepokojenia, stresu oraz w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego. Jednak kiedy organizm wydziela więcej potu niż jest to niezbędne do kontrolowania temperatury ciała, mamy do czynienia z nadpotliwością. Dolegliwość ta ma bardzo często podłoże emocjonalne. Jednak jej przyczyną mogą być również choroby ogólnoustrojowe np.: cukrzyca, nadczynność tarczycy, gruźlica czy choroby nerek.

Sprawdź cukier

Silne pocenie związane z wahaniami poziomu cukru może oznaczać cukrzycę. Pot ma wówczas charakterystyczną woń acetonu. Aby sprawdzić czy nadmierne pocenie wynika z cukrzycy, należy zbadać stężenie glukozy we krwi. Duże ilości kawy, sporadyczne posiłki, stres, intensywne odchudzanie lub stosowanie głodówek również mogą zaowocować nadmiernym poceniem się – co będzie wynikiem spadku poziomu cukru we krwi.

Winne mogą być hormony

Przyczyną zbyt intensywnego pocenia się są często hormony. Menopauza u kobiet zaczyna się właśnie od potów. Naturalne jest również pocenie się po porodzie na skutek zaburzenia równowagi hormonalnej. W ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru płynów po ciąży. Nocnymi potami objawia się także nadczynność tarczycy. Chorobę tę można zdiagnozować badając poziom hormonów tarczycy we krwi.

Gruźlica i chłoniaki

Nowotwory rozwijające się w układzie chłonnym, tzw. chłoniaki, często dają znać o sobie nadmiernym poceniem się w nocy. Podobne objawy mogą być też sygnałem coraz częstszej gruźlicy. Dlatego każde nadmierne pocenie się, które pojawia się nagle i nie ustępuje przez kilka tygodni, a towarzyszą mu również inne dolegliwości, należy koniecznie skonsultować z lekarzem.

Takie geny

Wzmożone pocenie się podczas wysiłku fizycznego czy upału to naturalny mechanizm regulujący temperaturę ciała. Jednak są osoby, które pocą się obficie samoistnie, niezależnie od tych czynników. Nie jest to u nich objaw żadnej choroby, a jedynie efekt zbyt intensywnie pracujących gruczołów potowych. Skłonność do wrodzonej nadpotliwości może mieć podłoże genetyczne.

Nasza wina

Niektóre osoby w rzeczywistości cierpią tylko na pozorną nadpotliwość. Częstą przyczyną jest przegrzewanie ciała, noszenie nieprzewiewnego obuwia ze sztucznych materiałów, zbyt duże ilości kofeiny, przypraw, papierosów.

Uprzejmie informujemy, że w trosce o komfort naszych Klientów nie odbieramy telefonów podczas wykonywanych zabiegów.

Oddzwaniamy na wszystkie telefony pomiędzy zabiegami. Prosimy o cierpliwość.

Umów wizytę

ZADZWOŃ TERAZ

PONIEDZIAŁEK - CZWARTEK

Płatności online First Data Polcard

Inne terminy można dopasować indywidualnie po konsultacji telefonicznej.

Gabinet oferuje również dojazd do klienta, skierowany przede wszystkim do seniorów, osób ograniczonych ruchowo oraz obłożnie chorych.