Brodawki wirusowe (tzw. kurzajki)
Skóra stóp jest narażona na wiele chorób zakaźnych. Poza grzybicami, najczęstsze są infekcje wirusowe, które wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Przyjmuje się, że nawet ok. 10% ludzi jest nim zarażonych. Wyróżnia się różne typy wirusa, a zmiany na stopach powodowane są głównie przez HPV1 i HPV2. Warto pamiętać, że charakteryzują się bardzo wysoką zakaźnością, zarówno gdy dochodzi do samozakażenia, jak i przenoszenia infekcji na inną osobę. W gabinetach pedicure częstym problemem jest prawidłowe odróżnianie odcisków od brodawek wirusowych stóp.
Typowa lokalizacja zmian
Do typowej lokalizacji brodawek stóp należy podeszwa stopy, skóra palców, głównie wałów okołopaznokciowych oraz łożysko paznokcia, znajdujące się pod płytką paznokciową.
Czynniki sprzyjające infekcji wirusowej stóp
Najważniejszym czynnikiem predysponującym do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego jest obniżona odporność organizmu, przemęczenie, przepracowanie, długotrwały stres, a nawet nieprawidłowa dieta. Najbardziej narażone na infekcję są dzieci i młodzież w okresie dojrzewania, korzystające z publicznych basenów. Rozpulchnienie warstwy rogowej podczas kąpieli zwiększa prawdopodobieństwo wnikania wirusa przez barierę naskórkową i zakażenie. Skłonność do nadpotliwości stóp oraz zaburzenia mikrokrążenia mogą spowodować szybszy rozwój zmian oraz trudności w skutecznym leczeniu. Infekcja rozwija się w ciągu kilku miesięcy, w miejscach przeciążanych, drażnionych, uciskanych i urażanych, gdzie łatwo dochodzi do drobnych skaleczeń oraz otarć. Przerwanie ciągłości naskórka jest otwartą drogą dla wirusa, który szybko zagnieżdża się i kolonizuje w nowym środowisku. Ze względu na dość długi okres wylęgania wirusa, zanim pojawią się zmiany skórne, chory może być źródłem infekcji.